Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

FATF vydal metodiku k rizikově orientovaném přístupu k virtuálním aktivům a poskytovatelům služeb virtuálních aktiv

05.11.2019

Metodika (RBA-VA-VASPs) navazuje na novou Vysvětlivku k FATF doporučení č. 15 z června 2019. Metodika poskytuje příklady rizikových faktorů, které je nutné v souvislosti s virtuálními aktivy (VA) zohledňovat, definuje klíčové prvky, kterými se činnost kvalifikuje jako poskytování služeb virtuálních aktiv a pro poskytovatele služeb VA uvádí povinnosti, které jim z jednotlivých FATF doporučení vyplývají. Z hlediska preventivních opatření musí poskytovatelé služeb VA přijmout všechna opatření uvedená v FATF doporučeních 10 až 21.

GUIDANCE FOR A RISK-BASED APPROACH VIRTUAL ASSETS AND VIRTUAL ASSET SERVICE PROVIDERS /JUNE 2019/ 1.97 MB stáhnout

Metodika upřesňuje požadavky na registraci nebo licenci, zejména jak rozhodnout v které zemi mají mít poskytovatelé služeb VA registraci/licenci, a uvádí, že příslušné orgány mají aktivně zjišťovat fyzické a právnické osoby, které v souvislosti s VA vykonávají činnost, na kterou musí mít registraci nebo licenci.
Z hlediska dohledu je podstatné, že jej nemohou vykonávat profesní organizace, ale pouze příslušné orgány daného státu.