Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Memorandum o porozumění s finanční zpravodajskou jednotkou Městského státu Vatikán

15.07.2019

Ve dnech 1. až 5. července 2019 se v nizozemském Haagu konalo 26. plenární zasedání Egmontské skupiny (Egmont Group), sdružující finanční zpravodajské jednotky (FIU) z celého světa. Na tomto zasedání bylo přijato 6 nových členů (Dominikánská republika, Etiopie, Palestina, Papua Nová Guinea, Turkmenistán a Uganda), čímž se tato organizace rozrostla na 164 jednotek.

Novým předsedou byl zvolen pan Mariano Federici, ředitel argentinské  FIU, který vystřídal ředitelku nizozemské FIU, paní Hennie Verbeek-Kusters.

Hlavním tématem, kromě již tradiční vzájemné spolupráce mezi FIU, představující základní principy této skupiny, bylo navíc tzv. Public Public Partnership, tedy spolupráce mezi FIU a ostatními státními orgány. Bez této kooperace by boj proti praní peněz a financování terorismu nemohl být efektivní.

Finanční analytický úřad na tomto zasedání uzavřel Memorandum o porozumění s finanční zpravodajskou jednotkou Městského státu Vatikán, čímž se pro oba státy otevírají nové příležitosti pro výměnu zpravodajských informací v oblasti boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu.