Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Upozornění na veřejné prohlášení FATF a proces zlepšování dodržování mezinárodních požadavků v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu

25.10.2019

FATF na plenárním jednání dne 18. října 2019 přijal veřejné prohlášení identifikující jurisdikce se strategickými nedostatky v oblasti předcházení praní peněz a financování terorismu (AML/CFT). Těmi jsou nadále KLDR a Írán. Vůči vybraným subjektům z obou jurisdikcí jsou v platnosti omezující opatření (mezinárodní sankce). V ČR jsou prováděny prostřednictvím přímo účinných nařízení Rady (EU) č. 2017/1509 (KLDR) a nařízení Rady (EU) č. 359/2011 a č. 267/2012 (Írán). Obchod nebo obchodní vztah s osobami nebo subjekty uvedenými v přílohách těchto nařízení, jsou povinné osoby podle § 2 zákona č. 253/2008 Sb. (AML zákon) povinny vyhodnotit jako podezřelý obchod podle § 6 AML zákona.

Povinné osoby musí být obzvlášť obezřelé při provádění transakcí a v obchodních vztazích s KLDR, včetně severokorejských firem, finančních institucí a těch, kteří jednají jejich jménem.

Vůči Íránu FATF vyzýval k zesílenému dohledu nad pobočkami a dceřinými společnostmi finančních institucí se sídlem v Íránu.

V rámci průběžného procesu sledování dodržování AML/CFT standardů FATF nově identifikoval: Island, Mongolsko a Zimbabwe jako jurisdikce, jejichž systém AML/CFT vykazuje strategické nedostatky a ze seznamu vyňal Etiopii, Srí Lanku a Tunisko. Island, Mongolsko i Zimbabwe přijaly ve spolupráci s FATF akční plány na odstranění nedostatků AML/CFT systému. Úplný seznamu jurisdikcí je následující: Bahamy, Botswana, Ghana, Island, Jemen, Kambodža, Mongolsko, Pákistán, Panama, Sýrie, Trinidad a Tobago a Zimbabwe.

Povinné osoby při vstupu do obchodních vztahů a při platebním styku vyhodnotí všechny osoby a finanční instituce ze shora uvedených jurisdikcí jako rizikové ve smyslu § 9 odst. 4 (příloha II bod 3) AML zákona a neuplatní ve vztahu k těmto subjektům zjednodušující postupy v rámci kontroly klienta.