Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Upozornění na Veřejné prohlášení FATF a proces Zlepšování dodržování mezinárodních požadavků v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu

22.10.2018

FATF na plenárním jednání dne 19. října 2018 přijal veřejné prohlášení identifikující jurisdikce se strategickými nedostatky v oblasti předcházení praní peněz a financování terorismu (AML/CFT). Těmi jsou nadále KLDR a Írán. Vůči vybraným subjektům z obou jurisdikcí jsou v platnosti omezující opatření (mezinárodní sankce). V ČR jsou prováděny prostřednictvím přímo účinných nařízení Rady (EU) č. 2017/1509 (KLDR) a nařízení Rady (EU) č. 359/2011 a č. 267/2012 (Írán). Obchod nebo obchodní vztah s těmito vybranými subjekty jsou povinné osoby podle § 2 zákona č. 253/2008 Sb. (AML zákon) povinny vyhodnotit jako podezřelý obchod podle § 6 AML zákona.

Povinné osoby musí být obzvlášť obezřelé při provádění transakcí a v obchodních vztazích s KLDR, což se týká i severokorejských firem, finančních institucí a těch, kteří jednají jejich jménem.

Írán se na nejvyšší politické úrovni zavázal řešit své strategické nedostatky v oblasti AML/CFT a přijal některé konkrétní kroky.

V rámci probíhajícího procesu sledování dodržování AML/CFT standardů FATF nově identifikoval Bahamy, Botswanu a Ghanu jako jurisdikce, jejichž systémy AML/CFT vykazují strategické nedostatky, a na jejichž odstranění přijaly ve spolupráci s FATF akční plán. Na seznamu těchto jurisdikcí tedy jsou: Bahamy, Botswana, Etiopie, Ghana, Jemen, Pákistán, Srí Lanka, Srbsko, Sýrie, Trinidad a Tobago a Tunisko.

Povinné osoby při vstupu do obchodních vztahů a při platebním styku vyhodnotí všechny osoby a finanční instituce ze shora uvedených jurisdikcí jako rizikové ve smyslu § 9 odst. 4 (příloha II bod 3) AML zákona a neuplatní ve vztahu k těmto subjektům zjednodušující postupy v rámci kontroly klienta.