Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Upozornění na Veřejné prohlášení FATF a Zlepšování dodržování mezinárodních požadavků v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu: probíhající proces

02.08.2018

Upozornění na Veřejné prohlášení FATF a Zlepšování dodržování mezinárodních požadavků v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu: probíhající proces

FATF na plenárním jednání dne 29. června 2018 přijal veřejné prohlášení identifikující jurisdikce se strategickými nedostatky v oblasti předcházení praní peněz a financování terorismu (AML/CFT). Těmi jsou nadále KLDR a Írán. Vůči těmto státům přijalo mezinárodní společenství omezující opatření. V ČR jsou prováděny prostřednictvím přímo účinných nařízení Rady (EU) č. 2017/1509 (KLDR) a č. 267/2012 (Írán).

V rámci probíhajícího procesu sledování dodržování AML/CFT standardů FATF nově identifikoval Pákistán jako jurisdikci, jejíž systém AML/CFT vykazuje zásadní nedostatky.

Státy u nichž FATF identifikoval strategické nedostatky v oblasti AML/CFT jsou: Etiopie, Jemen, Pákistán, Srí Lanka, Srbsko, Sýrie, Trinidad a Tobago a Tunisko. Oproti minulé zprávě FATF byly z tohoto seznamu vyřazeny Irák a Vanuatu.

FAÚ doporučuje povinným osobám ve smyslu zákona č. 253/2008 Sb. při vstupu do obchodních vztahů a při platebním styku s osobami a finančními institucemi z uvedených jurisdikcí přihlédnout k rizikům spjatým s identifikovanými nedostatky.

V této souvislosti FAÚ dále upozorňuje, že státy které byly nedávno vyňaty z procesu zlepšování dodržování mezinárodních požadavků v oblasti AML/CFT (tj. Bosna a Hercegovina, Irák a Vanuatu) nadále zůstávají na seznamu vysoce rizikových třetích zemí, které byly identifikovány Evropskou komisí v souladu s čl. 9 odst. 2 směrnice (EU) 2015/849 a jejichž seznam je v příloze nařízení (EU) 2016/1675.